Speciality show for VIII FCI group , Riga

21.04.2012

 

Judge: Dusan Paunovic (Serbia) 

Labrador retriever (14)

 

 

Baby class - dogs (1)

 
1. SVETES JASPER JESPAH NORTON (Rocheby Millitary Twostep x Lattina Hope Pink Rose) LV/LV – PP

Baby class - bitches (1)

 

1. GILBRON PRIDE SMART CHILLI PEPPER (Thurbajen`s Just Jesting x Gilbron Pride Nixie Sparkling Smile) LV/LV - PP, best baby

   

 

***DOGS***

 


Junior class (2)

 

1. NOTRE DAME MASCOT SKIF (Yankee Goodwill Free-Way At Mascot Skif x Balrion Weathertop Columbine) UA/LV – excellent, PP, JCAC, 3 best dog

2. UMBA ANGEDOR (Teodors Eshmir x Tanaya Angebble) LV/LV – excellent

 

Intermediate class (1)


1. ADVENTURER`S NEMESIS (Adenturer`s Second To None x Hyspire Jessica At Adenturer`s) FIN/LV – excellent, CQ, 4 best dog

  

Open class (1)

 

1. RESUAC CONQUISTADOR (Poolstead Pine Copse x Rocheby Wild Orchid) UK/LV – abs.

 

Champion class (2)

  

1. GILBRON PRIDE NAVIGATOR MASTER NOSE (Ballyhenry Say No Say Yes x Stormley Anaka) LV/LV – excellent, CQ, Best dog, BOO

2. ASTON DE L`ETANG BALANCET (Antonine Total Eclipse Over Cricklecreek x Fishernan`s Friend Nan) FRA/EST – excellent, CQ, CAC, 2 best dog

   

Best dogs (4)


1. GILBRON PRIDE NAVIGATOR MASTER NOSE (Ballyhenry Say No Say Yes x Stormley Anaka) LV/LV

2. ASTON DE L`ETANG BALANCET (Antonine Total Eclipse Over Cricklecreek x Fishernan`s Friend Nan) FRA/EST

3. NOTRE DAME MASCOT SKIF (Yankee Goodwill Free-Way At Mascot Skif x Balrion Weathertop Columbine) UA/LV

4. ADVENTURER`S NEMESIS (Adenturer`s Second To None x Hyspire Jessica At Adenturer`s) FIN/LV

 

-------------------------------------------------------------------------

 

***BITCHES***


Junior class (2)

 

1. ANDORA SUNSET PEARL (Urdan Kenti-Say x Gilbron Pride Oversea Melody) LV/LV - excellent, PP, JCAC2 best female 

2. GILBRON PRIDE ROMANTIC ROCKET (Lab Treasure`s He Is A Hunk x Stormley Anaka) LV/LV - excellent, PP 


Intermediate class (2)


1. PERFEKT SWEET DREAM BREAK EVERY RULE  (Wizard’s Creek Vision in Black x Adventurer’s Vitis Labrusca) EST/EST - excellent, CQ, Best female, CAC, BOB

2. GILBRON PRIDE PREFER BONA-FIDE (Richbourne Kuri x Gilbron Pride Nixie Sparkling Smile) LV/LV  - excellent

  

Open class (2)

 

1. TANAYA ANGEBBLE (Palabras Quibble x Lattina Hope Daconnie Angela) LV/LV – excellent, CQ, 3 best female  

VICTOIRE SIELOS BALZAMAS (Choicemaker`s Gladiator x Starz Merilend Fellow Feeling) LT/LV - excellent

 

Best bitches (3)


1. PERFEKT SWEET DREAM BREAK EVERY RULE (Wizard’s Creek Vision in Black x Adventurer’s Vitis Labrusca) EST/EST

2. ANDORA SUNSET PEARL (Urdan Kenti-Say x Gilbron Pride Oversea Melody) LV/LV

3. TANAYA ANGEBBLE (Palabras Quibble x Lattina Hope Daconnie Angela) LV/LV 

 

MILBU UOGA UJERA SANBUKKI - Best In Show - 1!