Speciality show for retrievers

15.04.2012

Judge:  Jan Erk-Ek (Sweden). 

Labrador retriever (31)

 

 

Baby class - dogs (1)

 
1. SVETES JASPER JESPAH NORTON (Rocheby Millitary Twostep x Lattina Hope Pink Rose) LV/LV – PP

Baby class - bitches (2)

 

1. GILBRON PRIDE SMART CHILLI PEPPER (Thurbajen`s Just Jesting x Gilbron Pride Nixie Sparkling Smile) LV/LV - PP, best baby

2. GILBRON PRIDE SHERRY-LI (Thurbajen`s Just Jesting x Gilbron Pride Nixie Sparkling Smile) LV/LV

   

Puppy class - dogs (1)

 
1. RAGLAN CHARTWELL (Mallorn`s Dunhill x Attikonak Straw Hat WithRibbons) NOR/LV

 

Puppy class - bitches (1)

 

1. TEEPEE TEODORI FILIPPA FERRARA (Libertycrk Sound Of Silence x Gwendolin z Grodu Hrabiego Mulmesbury) LV/LV

 

 

***DOGS***

 


Junior class (4)

 

1. STREET OF HEAVEN DA REAL CORTE (Lejie Time Out x Lejie Cherry Pie) PORT/LT – excellent, PP, JCAC, 2 best dog

2. LAUMIŅAS IKAR (Only For Me Balzamas x Orlanda D`Grand) LV/LV – excellent

3. TRUELOVE TYLER TIRANTI-NERA (Guideline`s Tiranti Solid x Habanera Gorska Fantazja) LV/LV – excellent

4. ILZLATA`S GOTJE DELIGHTFUL (Midnight Escape x Ilzlata`s Ida Beautiful) BLR/LVT – excellent

 

Intermediate class (3)


1. ROCHEBY POP LARKIN (Rocheby Suttonpark Travis x Rocheby Wild Snowdrop) GBR/LT – excellent, CQ, 4 best dog

2. ADVENTURER`S NEMESIS (Adenturer`s Second To None x Hyspire Jessica At Adenturer`s) FIN/LV – very good

 LAUMINAS GUCCI (Sorbus Sielos Balzamas x Svetes Greja Fergus) LV/LV – abs.
 

Open class (2)

 

1. GILBRON PRIDE ODIN (Lab Treasure's Dario x Stormley Anaka) LV/LV – excellent

2. LAUMIŅAS BRUNO (Gilbron Pride Navigatot Master Nose x Svētes Greja Fergus) LV/LV – very good

 

Working class (2)

 

1. HILBERTS GREY LOVE (Loresho Love Mail x Svētes Greja Fergus) LV/LV – excellent, CQ

GILBRON PRIDE NAVIGATOR MASTER NOSE (Ballyhenry Say No Say Yes x Stormley Anaka) LV/LV – abs.

 
Champion class (2)

  

1. ICELANDER OTELLO DOLCE YEAGER (Yeager Gorska Fantazja x La Dolce Vita Arctus Summer) LV/LV – excellent, CQ, Best dog, BOO

2. ONLY FOR ME BALZAMAS (Strongline`s Clown x Stenveyz Field Of Dreams) LT/LT – excellent, CQ, 5 best dog

 

Veteran class (1)

  

1. ARKIZ GOLDSWIM ARKIO (Hirsipirtin Ikioma x Svetes Artemida Stanley) LV/LV – excellent, PP, 3 best dog

   

Best dogs (6)


1. ICELANDER OTELLO DOLCE YEAGER (Yeager Gorska Fantazja x La Dolce Vita Arctus Summer) LV/LV

2. STREET OF HEAVEN DA REAL CORTE (Lejie Time Out x Lejie Cherry Pie) PORT/LT

3. ARKIZ GOLDSWIM ARKIO (Hirsipirtin Ikioma x Svetes Artemida Stanley) LV/LV

4. ROCHEBY POP LARKIN (Rocheby Suttonpark Travis x Rocheby Wild Snowdrop) GBR/LT

5. ONLY FOR ME BALZAMAS (Strongline`s Clown x Stenveyz Field Of Dreams) LT/LT 

-------------------------------------------------------------------------

 

***BITCHES***


Junior class (4)


 

1. AFERA MANO FLAGMANAS (Rocheby Step Ahead x Glory Medeine) LT/LT – excellent, PP, JCAC2 best female

2. ANDORA SUNSET PEARL (Urdan Kenti-Say x Gilbron Pride Oversea Melody) LV/LV - excellent, PP 

3. GILBRON PRIDE ROMANTIC ROCKET (Lab Treasure`s He Is A Hunk x Stormley Anaka) LV/LV - excellent

LAUMINAS JENNY (Teepee Teodori Cee Cesar x Greisa Lovester) LV/LV - very good


Intermediate class (2)


1. GILBRON PRIDE PREFER BONA-FIDE (Richbourne Kuri x Gilbron Pride Nixie Sparkling Smile) LV/LV  - excellent, CQ, 4 best female

LATTINA HOPE USHER (Foxrush Blue Mirage x Lattina Hope Daily Double) LV/LV - very good

 

Open class (4)

 

1. KALINA GORSKA FANTAZJA (A`Blizard For Misty Dreams x Kate Moss Gorska Fantazja) PL/LT - excellent, CQ, Best female, CAC, BOB, BIS II

2. TANAYA ANGEBBLE (Palabras Quibble x Lattina Hope Daconnie Angela) LV/LV – excellent 

VICTOIRE SIELOS BALZAMAS (Choicemaker`s Gladiator x Starz Merilend Fellow Feeling) LT/LV - very good

NICOLETTA GRASS TEA PRINCESS (Svetes Grass Gastons Fergus x Gilbron Pride Nuri-Tea Princess) LV/LV - very good

 

Working class (1)

 

1. TEEPEE TEODORI ELEGANT ELF (Farnfield Hakuna Matata x Gwendolin z Grodu Hrabiego Mulmesbury) LV/LV - very good 

 

Champion class (1)

 

1. GILBRON PRIDE NIXIE SPARKLING SMILE (Ballyhenry Say No Say Yes x Stormley Anaka) LV/LV -  excellent, CQ, 3 best female

 
Best bitches (4)


1. KALINA GORSKA FANTAZJA (A`Blizard For Misty Dreams x Kate Moss Gorska Fantazja) PL/LT

2. ANDORA SUNSET PEARL (Urdan Kenti-Say x Gilbron Pride Oversea Melody) LV/LV

3. GILBRON PRIDE NIXIE SPARKLING SMIL (Ballyhenry Say No Say Yes x Stormley Anaka) LV/LV

4. GILBRON PRIDE PREFER BONA-FIDE (Richbourne Kuri x Gilbron Pride Nixie Sparkling Smile) LV/LV